Welcome at OK8WW

Page
Menu
News
You are here:   Home > SOTA > 2011 > OK/ST-063, Hviždínec

OK/ST-063, Hviždínec

Čerstvo nainfikovaný Petrom OK1FFU som sa rozhodol, že tento víkend (11.-12.6.2011) sa vypravím na svoju prvú SOTA aktivitu. Keďže som vášnivý cyklista a turista a bývam na úpätí Hřebenů (severná časť Brd), bolo jasné, že za svoj prvý cieľ si vyberiem niečo "za chalupou". Rovno nad Řitkou, kde bývame, je kóta Hviždínec s krásnou vyhliadkou na povodie Berounky. V sobotu som teda zobral môjho najmladšieho syna Šimona (2,5 roka) a vybrali sme sa spolu do hory na rekognoskáciu terénu.

simi_hvizdinec.jpg


Mladého turistu však evidentne viacej zaujímali skaly, veveričky, šišky a vtáctvo ale absolvoval takmer celú cestu po vlastných. Samozrejme nezabudol so sebou do lesa zobrať aj "Kukyho". Pekný výlet sme zakončili zberom čerešní a domov sa Šimáček doviezol na pleciach svojho "tata". Už som sa tešil na druhý deň na "pajlap" z mojej prvej SOTA aktivácie. Ešte večer som si nachystal celý setup - nabil som 7,2Ah akumulátor z UPS, zabalil IC-706MKIIG, sluchátka, pastičku (poctivých 1,5kg), koax, dipól na 7MHz, notebook, kotvy a pre istotu aj papier a pero a tešil som sa na ráno. Horiac nedočkavosťou som sa prebudil do uplakaného rána. Až doobeda som stále dúfal, že prestane pršať. Konečne sa po obede počasie umúdrilo, ale už to nebolo na "horáka" a tak som vyrazil po vlastných. K batožine som pribalil fľašu s vodou a tak som sa dostal s batohom na rovných 16kg. Tak som teda vyrazil. Bol som nedočkavý, pretože som ani len netušil čo ma čaká. S tak malým výkonom som naposledy vysielal asi pred 25 rokmi, ak teda nerátam za QRP mojich 11W vo feedu na 10GHz. Počasie bolo fajnové, čerstvo po daždi, čo mne ako alergikovi padlo úžasne. Na vrchole som už vedel čo mám robiť, pretože som si miesto na anténu vyhliadol den vopred.

hvizdinec.jpg


Od zdolania kóty po prvé QSO ubehlo len 13 minút. Bola to rychlovka, príprava bola perfektná. Ešte som nastavil výstupný výkon na 15W a hurá na vec. Prvé spojenie som spravil o 1306Z a hneď sa strhol celkom slušný pajlap. Petr 1FFU mi dobre poradil, aby som ohlásil aktivitu na stránkach SOTA. Po prvej vlne prišlo chvíľu obdobie keď nikto nevolal, preto som skúsil trochu zdvihnúť výkon. Znovu sa pajlap rozbehol. Hovorím si, skúsim aj SSB, čo keby to išlo. Na moju výzvu na 7118 však nikto neodpovedal a tak som sa vrátil na 7032 kde to predsa len odsýpalo. Po chvíľke som začal počuť v 706ke divné chrapčanie čo signalizovalo klesajúce napätie betérie. Stiahol som teda výkon a pokračoval v prevádzke. Výsielal som až do konca, teda do skonania akumulátoru. Posledné spojenie som spravil o 1401Z, akumulátor teda vydržal takmer hodinu. S rádiom čo berie pri príjme 1,3A to však nie je žiaden problém. Zbalil som veci a valil z kopca dolu, pokiaľ nezačalo znovu pršať. Za necelú hodinku som pri svojej prvej SOTA aktivácii urobil 50 QSO, všetky na 40m CW. No nemusím vám hovoriť, ako ma to chytilo. To, že človek vyšlape na kopec a na vrchole svojho fyzického snaženia si aj zavysiela, dáva tomu všetkému úplne iný rozmer. Myslím, že sa určite budeme v budúcnosti počuť častejšie aj z ďalších kopcov v OK a OM.

Cez prepotené tričko za krajšími spojeniami!

73 de Rišo OK8WW / OM2TW
« prev  |   top  |   next »
Page
Menu
News
Page
Menu
News

Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Login