Welcome at OK8WW

Page
Menu
News
You are here:   Home > SOTA > 2011 > OK/LI-049, Trosky

OK/LI-049, Trosky

A zas tu máme ďalší víkend (16.7.2011). V rámci výletu na zrúcaninu hradu Trosky som samozrejme nezabudol na rádio a tak som sa objavil aj na 7033. Keďže som toto miesto ešte nikdy nenavštívil, očakával som na základe fotiek z internetu zaujímavé QTH.

trosky2.jpg

Po príchode pod hrad som skonštatoval, že ideálne pásmo by bolo 80m s tým, že anténa by bola natiahnutá medzi oboma vežami. Cestou hore som ledva prepotil tričko a po jednom pivku som sa vydal na vrchol hradu. Najprv som vybehol na malú plochu pod vrcholom menšej vežičky ale po rekognoskácii terénu som musel konštatovať, že tuto veru žiadnu anténu nepostavím. Tak mám aspoň pekné foto s druhou vežičkou, na ktorej sa mi podarilo postaviť dipól na 40m.

tw_trosky.jpg

Po príchode na druhú hradnú vežu som vôbec nehýril optimizmom. Ihneď som začal hľadať miesto kam by som postavit môj rybársky prút s dipólom. Sám som tomu neveril, ale našiel som ho. Keďže veža mala rozmery väčšie ako plnorozmerný dipól na 40m, musel som nájsť také miesto, aby som jednu časť dipólu jednoducho nechal vertikálne visieť v útrobách hradu a druhú šikmo natiahol krážom cez vežu. Viem, že to nebolo idálne a mnohí antenári len budú krútiť hlavou, ale skúste si predstaviť že túto vežu navštívi vyše 1500 turistov denne. Opäť sa mi osvedčili "gumicuky" ktorými som za asistencie synovca Davida pripevnil prút k zábradliu na veži. V čase keď som staval anténu bola na veži asi desiatka turistov. Keď videli drôty a všetky tie im neznáme veci, mysleli si, že tam idem odpáliť nejakú trhavinu a vyhýbali sa mi značným oblúkom. Po zapnutí rádia však mnohí "taťkovia" pochopili o čo ide a svojim ratolestiam a XYLs ihneď vysvetlovali čo som zač. No poviem vám, takúto prevádzku som ešte v živote nezažil. Toľko čumilov nemajú ani v komparze na Barrandove.

antena_trosky.jpg

Aj z dôvodu totálneho obloženia turistami a dosť značnemu QRM od nich, som tentoraz prevádzku zredukoval na 25 minút. Počas nich som spravil 31 QSO, čo považujem vzhľadom na podmienky k prevádzke za úspech. Hrad sme opustili po krátkom balení a s neuveriteľným zážitkom hraničiacim s exhibicionizmom, sme sa vydali na cestu domov. Po ceste som sa len obzeral po okolí a hľadal nejaký kopec v okolí. Jedno však viem, nabudúce si určite vyberiem nejaké menej frekventované miesto.

Cez prepotené tričko za krajšími spojeniami!

73 de Rišo OK8WW / OM2TW
« prev  |   top  |   next »
Page
Menu
News
Page
Menu
News

Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Login