Zlepšení stopbandu

IC-703 je rádio určené na portable prevádzku. Pri pripojení velkej antény alebo pri výskyte silných signálov na pásme som zistil, že niektoré silné stanice preliezajú cez MF aj pri úzkom CW filtre. Začal som výzkumníčiř po internete a od Marca IS0KYB som sa dozvedel, že on pred časom robil niekoľko úprav na zlepšenie obtekania filtrov silnými signálmi a lepšie IMD. Úpravu popísal Bill K0ZL, ale ten sa pred časom odobral do rádioamatérskeho neba a keďže túto úpravu nikde neuverejnil a ani Marco nerobil túto úpravu osobne, takže mi neostávalo nič iné, len výzkumníčiť a čakať na výsledok.

Idea od Marca bola jasná a tým aj smer. Silný CW signál obieha cez SSB filter. Ako kritické sa javia diody MA77. Ako prvý krok som vymenil tieto nič moc diody za mikrovlnné PIN diody BAR64-03W, ktoré vo svojich konštrukciách používa aj DB6NT. SMD diody majú len 1,7mm a tak je potrebné byť veľmi opatrný pri ich výmene.

K výmene je potrebné odmontovať horný kryt s reproduktorom, odpojiť káble s hlavnej dosky a tú odšróbovať od chasi. Diody sú v spodnej časti dosky, pod filtrami.

PCB IC-703 s rozmiestnením diod na výmenu

Je potrebné vymeniť všetky diody (8ks) ktoré prepínajú filtre - D1303, D1305, D1307, D1309, D1311, D1313, D1315 a D1317.

Po výmene môžeme dať rádio dohromady. Výsledok je viac ako prekvapujúci. Rádio sa chová ďaleko lepšie v drsných podmienkach medzi silnými stanicami.

Veľa zdaru a hodnľ pekných spojení...

73 de Rišo OK8WW/ OM2TW