SW40+ Transceiver

Po niekoľkých rokoch konštrukčnej neúrody som sa opäť pustil do nejakej konštrukcie. Tentokrát vyprovokovaný všetkým okolo SOTA. Po mojej prvej aktivácii (Hviždínec) som sa rozhodol minimalizovať môj setup. Nie každá kóta je na dostrel a ťahať so sebou 16kg sa mi vôbec nepozdávalo. Po preštudovaní webu a prekonzultovaní s mnohými aktivátormi SOTA som sa rozhodol na začiatok vymenit IC-706MKIIG za niečo menšie, síce s menším výkonom, ale hlavne lahšie. Voľba padla na SW-40+. Či správne, rozhodne čas...

Kit dorazil z USA koncom júna 2011. Dúfal som, že sa s ním ešte toto leto dostanem na nejaký kopec, ale množstvo húb a rodinné výlety mi to nedovolili. Koncom roka som zas absovoval dve contestové expedície do Gambie - C5A a tak som sa k dokončeniu transceivra dostal až cez Vianoce. V nedeľu 25.12.2011 som vo večerných hodinách konečne dokončil toto malé dielo. Teda dokončil je slabé slovo, veď na stole ležali dve dosky v klbku káblikov. Vyladil som teda všetky obvody len kalibrovaným šróbovákom a hor sa vysielať. Na moje počudovanie ma hneď na prvú výzvu zavolal RX3DIS (ten išiel QRO s 5W). Dostal som síce 539 ale na 1,5W je to zodpovedajúce. Po vytriezvení z ošiaľu som teda zapol všetko na meráky a doladil som TX na 2,5W. Dal som dalšiu výzvu a prišiel EA1CI. S pocitom dobre vykonanej práce som vypol rádio a vrátil sa do hamovne až ráno.

sw40+.jpg

Tento raz som tesne okolo východu slnka skúšal monitorovat skimmer. Na moje počudovanie ma hneď po prvej výzve zachytil okrem asi 20 rôznych skimmerov po celej Európe aj skimmer W3LPL (10dB) a AB1HL (7dB). Inak použitá anténa pri tomto pokuse bol deltaloop s apexom 21m vysoko na novo postavenom stožiari.

August 2012 - keďže moje pracovné povinnosti mi ukrajujú veľa z voľného času, k dokončeniu tcvr som sa dostal až počas nedobrovoľnej rekonvalescencie. Skoro mesačnú maródku som využil na poslednú fázu konštrukcie, dorobenie krabičky, digitálnej stupnice a vstavaného buga K1EL. Aj tak som však nevydržal a bez predného panelu som išiel tento malý zázrak odskúšať na sotu. A výsledok? Nájdete tu!

Do dokonalosti chýba vždy dokončiť dizajn. Asi najväčší problém všetkých home made konštrukcií je krabička, resp. všetky mechanické časti. Tak snáď sa mi to aspoň trochu podarilo. Čo vy na to?

IMG_0363.jpg

Už sa teším na ďalšiu konštrukciu, zase ma rokoch chytá konštrukčný ošiaľ. Letovačku udržiavam nažhavenú :-)

73 de Rišo OK8WW / OM2TW