OK/ST-078, Ždanská hora

V týchto dňoch sa cez našu vlasť prehnali tropické horúčavy. Tak ako zbytok národa sme sa aj my v tento neslávne pamätný deň (21.8.2012) vydali schladiť niekde k vode. Presnejšie na pláže na brehoch Vltavy v oblasti známej ako Ždáň. Hneď som mrkol do databáze SOTA, či sa v blízkosti nenachádza nejaký kopec. Na moje počudovanie sa v tesnej blízkosti nachádza Ždanská hora. No...hora je slabý výraz. Je to vyvýšenina s nadmorskou výškou 392m nad morom. Výstup na túto "horu" nie je žiadny športový výkon, je to prechádzka ktorú by zvládla aj mamička s kočárkom. Tak sme sa hneď po kúpaní vo Vltave vybrali na malú prechádzku. Nájsť vrchol však bolo obtiažnejsie ako som si myslel a bez GPS by som to nezvládol. V takomto lese je pomerne obtiažne nájsť najvyššie miesto, keď značenie neexistuje. Nakoniec sa mi to podarilo. Malá hromádka kamenia medzi ktorými ležala betonová kostka s krížom, trigonometrický bod znamenajúci vrchol.

zdan_radio.jpg

Z kostičky bol hneď dočasný hamshack. Postaviť anténu v húštine síce nebolo jednoduché ale synček Šimi, synovec David a neter Lara mi výdatne pomohli so stavbou.

zdan_simi.jpg

Dnes som opäť odskúšal jednu novú zmenu setupu. Ani nie tak zmenu, ako vylepšenie. Po prvý krát som nepoužil pastičku (aj keď som ju mal v zálohe) ale kľúčoval som rovno z počítača. Ako kontestman túto možnosť preferujem, často totiž nie je jednoduché nájsť miesto na upevnenie pastičky. Bol to fakt krok spravnym smerom. Notebook som síce zaviedol už dávnejšie kvoli prepisovaniu logu, ale teraz to bola iná liga. Sedel som v húštine a na kolenách som mal len notebook, pod sebou rybarsku stoličku a medzi skalami rozložený celý setup. Bol to naozaj komfort.

zdan_op.jpg

Tentoraz som bol QRV len 35 minút (celá rodina okolo mňa netrpezlivo prešľapovala) ale spravil som 43 spojení. Celkom nezvyčajne chodli aj stanice z RA3. Na tie moje chudobné 2W celkom slušné. Dokonca I2CZQ bol prekvapený silou môjho QRP signálu, dal mi 599+10dB. Definitívne som prešiel na malý výkon (pozor, len na SOTA!). Balím, v lístí hľadám zbytok setupu a ideme domov. Krásny deň za nami.

Cez prepotené tričko za krajšími spojeniami!

73 de Rišo OK8WW / OM2TW