Welcome at OK8WW

Page
Menu
News
You are here:   Home > SOTA > 2012 > DM/BM-047, Großer Arber

DM/BM-047, Großer Arber

Großer Arber alias Veľký Javor. 1456 m vysoký Veľký Javor je najvyššou horou Bavorskočeského hraničného horského masívu, preto je tiež označovaný ako "Kráľ Bavorského lesa". Prvý krát sme ho zhliadli už pri príchode do Železnej Rudy na českej strane v piatok poobede. Tento výhľad (viď foto) sme mali z hotelovej izby pod vrcholom Pancíře. Ihneď nám bolo jasné, že bude našim ďalším cieľom a ja si zaktivujem prvú DL sotu. Už som sa tešil na pileup.

Arber z OK

Hneď nasledujúci deň po aktivácii Pancíře sme sa rozhodli absovovať výlet na druhú stranu hranice. Je to naozaj čo by kameňom dohodil. Keďže sme mali so sebou synčeka Šimáčka, museli sme prispôsobiť aj obtiažnosť cesty jeho schopnostiam. Ráno (8.9.2012) sme vyrazili. Po príchode pod kopec som musel uznať, že lanovka bude to správne riešenie ako sa dostať hore. Ale podľa počtu aut na parkovisku som začal tušiť komplikácie. Moje obavy sa mi po príchode na vrchol 100% potvrdili. Pokúsil som sa odhadnúť počet ľudí a musím povedať, že ich bolo minimálne 1000! To si nerobím srandu, to je fakt. Kto bol niekedy hore, pochopí čo sa tam dialo. Bola to úplná masovka. Nádherné počasie prilákalo na Großer Arber masy ľudí, nielen domácich ale aj českých a rakúskych turistov. Tak som okamžite začal hladať miesto niekde mimo epicentra. Kúsok na juh bolo malé parkovisko a tak som si tam rozložil nadobíčko.

Vysielacie pracovisko

Znova bez pastičky, len s notebookom. Anténu som postavil upevnenú ku drevenému zábradliu. Akurát som zapojoval krabičky, keď sa zrazu sa za mojim chrbtom ozvalo pískanie "cq cq cq". Hneď som vedel, že to bude niekto od fachu. Bol to Hans DL2CH s XYL, ktorí tam boli na výlete. Tak sme trochu pokecali, ukázal som mu moje home made QRP rádio a po rozlúčení som sa pustil do prevádzky.

Anténa

No aké bolo moje prekvapenie po zapnutí rádia. Silné rušenie v rytme niekoľkých sekúnd. Najprv som si myslel, že mám niečo s anténou, ale po chvíľke som pochopil, že to všetko je spôsobené radarmi, ktoré boli v tesnej blizkosti môjho dočasného hamshacku. No nič moc, ked som počas celej prevádzky dostával do uší "pecky" z radaru. SW40 nemá AVC, takže to fakt nebolo moc príjemné. Okrem toho v čase, keď som bol na kopci (okolo obeda), neboli zrovna najlepšie podmienky šírenia na 40m a tak som za necelých 36 minút urobil iba 39 spojení. Myslel som že to bude lepšie.

Šimáček

Trochu zklamanie, ale slabšie podmienky vynahradilo nádherné počasie a vychladený "weizenbier". Naozaj krásny deň za nami. Výlet na Šumavu nám vyšiel naozaj fantasticky. Dúfam, že sa na Šumavu a do Bavor čoskoro vrátime a navštívime zase nejaké krásne miesta a samozrejme aktivujem aj nejakú sotu.

Cez prepotené tričko za krajšími spojeniami!

73 de Rišo OK8WW / OM2TW

« prev  |   top  |   next »
Page
Menu
News
Page
Menu
News

Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Login