OK/ST-014, Studený vrch

Tak a máme tu prázdniny. Počet detí v domacnosti sa znásobil a v rámci zlepšenia kardiovaskulárneho systému sme sa vybrali opäť na výlet (10.7.2011). Tentoraz padol tip na osvedčenú kótu Studený vrch, ktorá sa nachádza neďaleko od našeho domova. Aj z dôvodu, že členom našej výpravy bol aj malý Šimák sme nevyrážali z domu. Keďže jeho akčný rádius je pomerne malý, museli sme vyberať vrchol a cestu k nemu aj s ohľadom na jeho výkonnosť. Ako "base camp" sme preto zvolili parkovisko pri ceste medzi Hostomicemi a Dobříší. Odtiaľ je to na vrchol síce len 2.5km ale pre 2 a pol ročného Šimáka je to tam a nazad celkom slušná štreka. A netrvalo dlho a už aj sedel na pleciach bračeka Vilka.

simi&vili.jpg

Tesne pod vrcholom došlo k striedaniu a zbytok cesty strávil na chrbáte XYL. No čo, niekto niesol olovený akumulátor, niekto rádio, niekto krpca. Na vrchole nás čakalo zaslúžené pivečko a okamžite sme sa so synovcom Samkom pustili do stavby antény.
 
studeny_vrch.jpg

Na tejto kóte sú ideálne podmienky na prevádzku, ľahká dostupnosť a komfort pri prevádzke. Anténu som po prvý krát umiestnil na 6.5m laminátový bič. Keďže táto kóta je pomerne intenzívne navštevovaná (29 aktivácií) aj turistami, okamžite som vzbudil pozornosť prísediacich. Netrvalo ani 10 minút a anténa bola na svojom mieste. Hneď po zapnutí rádia som si uvedomil malý omyl...práve prebiehal IARU contest. Kedže som mal so sebou len anténu na 40m, neostávalo mi nič iné, len to skúsiť. Začiatok bol ťažký a stanice kolom dokola závodili. Asi po 5 minútach sa to rozbehlo, ale bolo to v hroznom QRM od contestových staníc. Inak setup som mal taký istý ako na prvej sote, len s tou výnimkou, že som mal menšie sluchátka a mini pastičku od OK1QO. Baterka ako vždy vydržala hodinu prevádzky pri 20W. Len posledných pár minút som išel dokonca len s 5W, pretože 706ka sa pri každom zakľúčovaní resetovala. Definitívne som rozhodnutý meniť rádio na SOTU. Už aby som mal hotový nový transceiver SW40+ a LiPol baterku. Musím však povedať, že tento krát sa mi SOTA vydarila. S rodinkou sme si spravili príjemný výlet a v logu som mal za hodinku prevádzky 58 QSO. Už sa teším na ďalšie víkendy s batohom na chrbte.

Cez prepotené tričko za krajšími spojeniami!

73 de Rišo OK8WW / OM2TW