Czechloop

Keďže som SOTA 40-kový špecialista, na všetky moje SOTA aktivity používam dipól pre 40m na 6,5m laminátovom stožiariku. Je to fajn anténa, ale kedže som sa rozhodol chodiť aj ďalšie bandy a zároveň minimalizovať svoj setup, rozhodol som sa realizovať anténu ktorú budem môcť prelaďovať cez všetky KV pásma a pritom sa nebude jednať o kompromisnú multipásmovú anténu. Mám najradšej rezonančné antény a žiadne kusy drátu. Po prieskume som na webe našiel spústu informácií, ale tie mali byť viac inšpiráciou ako to neurobiť. Jednou s možností sa ponúkal aj Alexloop, ktorý na svojich SOTA aktivitách úspešne používa aj Dan OK1DIG a Mirek OK1DVM. Pustil som sa teda do experimentovania a prvé výsledky prišli rýchlo. Ono v podstate som tomu venoval jedno zasnežené popoludnie v januári. Materiál som použil "co garáž dala". Koncepčne som vychádzal z konštrukcií magnetic loop antén publikovaných na webe, z ktorých komerčne najúspešnejšiu predáva Alex PY1AHD (Alexloop).

czloop1.jpg
Ako som už popísal, najjednoduchšie je síce kúpiť hotovú anténu, ale v mojom vnútri stále driemal konštruktér a keďže som chcel výsledok ihneď, vrhol som sa do pokusov. Po naštudovaní princípov fungovania magnetických antén som začal exprimentovať s tým, čo som mal k dispozícii v garáži. V mojom prípade je hlavná slučka antény tvorená koaxom RG8U (s pevnou strednou žilou) o dĺžke 3m co je v priemere niečo pod 1m. Opletenie aj stredná žila je spojená. RG8U je vhodným koaxom pre svoje mechanické vlastnosti, pretože anténa drží tvar. Vazebná slučka je tvorená z asi 60cm koaxu RG58U. Znovu je opletenie aj "živé" spojené dohromady. Ladiaci kondenzátor v sérii s hlavnou slučkou som použil z domácich zásob, dve sekcie po 80pF. Rozsah ladenia antény je v mojom prípade od 6MHz do 30MHz. Pretože anténa má veľmi vysoké Q, je ladenie ostré jako britva.

czloo2.jpg

Pri prvých pokusoch som skúšal ladiť na 40, 30 a 20m. Pretože mám v záhrade trošku snehu, postavil som anténu rovno pred dverami. Všetko prebehlo bez problémov, ale pri ladení som musel použit analyzátor AA-200 na presnejšie doladenie antény. Tak som otestoval anténu na frekvencii 7030kHz, ale pre nedostatok času som dal iba výzvu a potom mrkol na www.reversebeacon.net na to, ako som bol kde počuť. Spoty som našiel od staníc z OK, DL, I a S5. Na začiatok som spokojný.

Inak to ladenie je fakt kritická vec, pretože preladiť anténu v pásme 40m je naozaj boj. Stačí  sa škaredo pozreť na ladiaci kondenzátor a rezonančná frekvencia uletí o 100kHz. V nasledujúcom období plánujem vylepšiť ladenie loopu pomocou prevodu na ladiaci kondenzátor a prípadne prepínanie sekcií pre spodné pásma. V neposlednom rade sa budem snažiť vylepšiť aj mechanickú konštrukciu antény, aby bola odolná pri prevážaní na SOTA aktivitách. Interne som si nazval projekt ako "Czechloop" a dúfam, že konštrukciu dotiahnem do opätovne reprodukovateľného konca a v budúcnosti budeme počuť viacej staníc s touto "low cost" loop anténou.
 
73 de Rišo OK8WW / OM2TW